Zawory elektromagnetyczne ASCO i ich zastosowanie w instalacjach przemysłowych

Zawory elektromagnetyczne ASCO i ich zastosowanie w instalacjach przemysłowych

23.08.2023

Zawory elektromagnetyczne (inaczej elektrozawory) to zawory sterowane prądem elektrycznym. Chociaż najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle, ich przeznaczenie jest znacznie szersze. Dzięki zaworom elektromagnetycznym możliwe jest skuteczne kontrolowanie przepływu nie tylko gazów (w tym łatwopalnych), ale także wody, cieczy różnego pochodzenia, olejów, powietrza itp. Wybierając zawory wysokiej jakości, możemy liczyć na ich niezawodność nawet w trudnych warunkach pracy oraz podczas długiego okresu eksploatacji.

Zawory elektromagnetyczne podzielone są na różne typy, takie jak zawory rozdzielające 3/2, 5/2 czy 5/3 oraz zawory odcinające 2/2 i 3/2 do różnych mediów w tym sprężonego powietrza, pary, gazów, wody i olejów. Mechanizm ich działania polega na użyciu specjalnego grzybka lub membrany, gdzie mogą być sterowane bezpośrednio lub pośrednio. Istnieją dwie główne odmiany elektrozaworów: NZ (NC) - zamknięte i NO - otwarte.

Zawory elektromagnetyczne - sterowanie bezpośrednie oraz pośrednie

Zawory elektromagnetyczne sterowane bezpośrednio są wykorzystywane w następujących przypadkach: od ciśnienia 0 barów do ciśnienia nominalnego lub w układach podciśnieniowych. Należy jednak pamiętać, że przy wyższych parametrach wymagane są elektromagnesy o dużej mocy. W przypadku zaworów elektromagnetycznych sterowanych pośrednio działanie jest wspomagane przez ciśnienie w systemie, wówczas potrzebują ciśnienia różnicowego. Zawory elektromagnetyczne sterowane pośrednio cechuje mała moc elektromagnesu.

Zawory elektromagnetyczne ASCO

Jednym z renomowanych producentów zaworów elektromagnetycznych jest firma ASCO. Wyróżnia się ona bogatą ofertą, która posiada wiele różnorodnych modeli. Długoletnie doświadczenie ASCO w produkcji elektrozaworów do zróżnicowanych zastosowań przemysłowych czyni tę markę liderem w swojej branży. W zależności od potrzeb, produkty ASCO można dostosować do wielu wymagań, nawet pracy w najcięższych warunkach. Wysoka jakość materiałów oraz trwałość zaworów elektromagnetycznych ASCO pozwala na ich zastosowanie w instalacjach przemysłowych i nie tylko.

Wybierając zawór elektromagnetyczny do wody kluczowe jest właściwe dobranie rozmiaru. Zbyt mały zawór może prowadzić do poważnych problemów, takich jak nadmierna utrata ciśnienia, zamiana cieczy w parę czy całkowity brak przepływu. Z kolei zbyt duży zawór może skutkować erozją uszczelnień, problemami z precyzyjnym sterowaniem przepływem czy poprawnym działaniem całej instalacji. Ważne jest również uwzględnienie takich czynników, jak rodzaj prądu, przepustowość, wymagane przyłącza, typ przepływającego medium, a także jego temperatura (w tym otoczenia).

Specjalne zawory elektromagnetyczne  ASCO - zawory impulsowe

Zawory impulsowe ASCO to specjalistyczne i wyjątkowo sprawne zawory, które znajdują zastosowanie w miejscach wymagających dynamicznej pracy, takich jak produkcja betonu, odlewów, pasz, produktów zbożowych oraz w miejscach, w których występuje piaskowanie czy śrutowanie. Innymi słowy, idealnie sprawdzą się w procesie odpylania i oczyszczania, gdzie wymagany jest szybki czas otwarcia i zamykania oraz duży przepływ. Zawory impulsowe ASCO posiadają membrany o najwyższej jakości, które są odporne na ścieranie, dzięki czemu gwarantują długą i bezawaryjną pracę w agresywnych warunkach.

Zawory elektromagnetyczne ASCO do pracy w trudnych warunkach

Szczególną uwagę warto zwrócić na elektrozawory ASCO przeznaczone do pracy w agresywnych warunkach, które cechuje szczególna wytrzymałość. Są odporne na działanie substancji żrących i korozję, posiadają odpowiednie certyfikaty oraz spełniają międzynarodowe normy (w tym standardy ATEX). Są one używane m.in. w przemyśle spożywczym, chemicznym, gazowym, naftowym, hutniczym czy w technice wodnej i okrętowej.

Gdzie jeszcze elektrozawory ASCO znajdą zastosowanie?

Zawory elektromagnetyczne ASCO mają szerokie zastosowanie obejmujące instalacje dla następujących mediów:

  • woda,
  • gaz ziemny,
  • gazy techniczne,
  • olej,
  • podciśnienie,
  • paliwa,
  • substancje ropopochodne,
  • ciecze i gazy, które są uznawane jako agresywne,
  • sprężone powietrze.